Myślenie Krytyczne

W naszej szkole od listopada 2021r. wdrażamy model MYŚLENIA KRYTYCZNEGO , jednej z najważniejszych kompetencji XXI wieku https://mysleniekrytyzzne.edu.pl/
Współpracujemy ściśle z panem Maciejem Winiarkiem, twórcą modelu Myślenia Krytycznego w Polsce i TOC dla Edukacji.
Pojęcie krytyczne myślenie nie jest tym z czym kojarzy się wielu na pierwszy rzut oka, czyli negatywnym ocenianiem czyjejś opinii lub poglądu. Jest to umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o wcześniejszą analizę dostępnych danych, argumentów i obserwacji. Wymaga zadawania samemu sobie trafnych pytań i poszukiwania obiektywnych odpowiedzi.
Krytyczny myśliciel to osoba, która:
  • podejmuje wysiłek intelektualny w celu określenia własnego stanowiska na temat rozważanego zagadnienia;
  • w przemyślany i racjonalny sposób analizuje omawiane problemy;
  • zna zasady logicznego myślenia i posługuje się nimi w celu rozwiązywania problemów;
  • potrafi zbierać właściwe dane, dokonywać ich obiektywnej oceny i wykorzystywać je do podejmowania decyzji.
Umiejętność krytycznego myślenia przyczynia się do:
  • podejmowania decyzji opartych na obiektywnych informacjach;
  • gromadzenia danych;
  • patrzenia na problem z wielu perspektyw;
  • łatwiejszego zrozumienia swoich motywacji;
  • zwiększenia kreatywności;
  • lepszych relacji (kształtowana jest jednocześnie umiejętność przyjmowania punktu widzenia drugiej strony i łatwiejszego przekonywania do swoich argumentów)

Wojewódzka Konferencja Myślenia Krytycznego

Zajęcia z wykorzystaniem Rutyn Myślenia Krytycznego

ROK SZKOLNY 2023/2024

Lekcja historii w klasie 3b

Jesień w klasie 3b

Co słychać w 1a?

Czy do czynienia dobra potrzebny jest magiczny koralik?