Text size: A-A+

Patron szkoły – Orzeł Biały

Od powstania w 1945 roku aż do 2003 roku szkoła nie miała patrona. Poszukiwanie imienia dla szkoły zainicjowała na początku roku szkolnego 2002/2003 ówczesna dyrektor szkoły, pani Krystyna Zaremba. Wybór patrona poprzedziły debaty przeprowadzone wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Ustalono wówczas, że patronem może być postać lub symbol o ponadczasowych wartościach, stanowiąca wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. Największe zainteresowanie wzbudziła propozycja Orła Białego- ptaka posiadającego w naszej kulturze i historii bogatą symbolikę. Od zarania państwa polskiego był znakiem Polski i Polaków, odwagi i heroizmu, czystości, wzniosłości idei, piękna i majestatu, siły fizycznej i twórczej, potęgi wiary i optymizmu, dumy, zwycięstwa, ambicji i długowieczności. Dziś Orzeł Biały ma dla nas jeszcze inne znaczenie. To ptak, który przemierza przestrzenie, pokonuje granice. W kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej ten symbol jest dla nas szczególnie ważny i potrzebny, ponieważ kształtuje świadomość młodego pokolenia i stanowi fundament tożsamości narodowej.

27 lutego 2003 r. uchwałą Rady Miasta Świdwin nr IV/45/03 Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 nadano imię Orła Białego. Uroczyste nadanie szkole imienia i wręczenia sztandaru nastąpiło 28 maja 2004 r.

 

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622386Odsłon razem:
  • 121Odsłon dzisiaj:
  • 5889Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content