Czy do czynienia dobra potrzebny jest magiczny koralik?

W klasie 3b w minionym tygodniu zagościła książka pt. „Karolcia” Marii Krüger. Rozmawialiśmy o jej treści z pomocą Rutyn Myślenia Krytycznego. Wykorzystaliśmy:

• Kolor- Symbol- Obraz – uczniowie podzielili się swoimi pierwszymi spostrzeżeniami i wrażeniami dotyczącymi lektury;
  • Kawusię – pracując w czterech grupach zgromadzili informacje na jeden z wylosowanych tematów z lektury: Karolci, Filomeny, bohaterów książki oraz życzeń Karolci;
  • Wędrujące Kartki – podczas tej rutyny każda z grup po otrzymaniu kartki z miejscem zaproponowała, co chciałaby zmienić: na świecie, w swoim mieście, szkole oraz klasie z pomocą magicznego koralika;
  • Windę – posłużyła do zaprezentowania opracowanego przez grupy materiału.

W trakcie zajęć powstały piękne rysunki i opisy głównej bohaterki. Uczniowie w oparciu o lekturę uczyli się pisać streszczenie.  Praca z lekturą skłoniła dzieci do refleksji i dyskusji, czy potrzebna jest magia, aby być dobrym człowiekiem i pomagać innym. Uczniowie dostrzegli, że sprawianie radości innym, daje radość nam samym. Ukoronowaniem pracy nad lekturą było wykonanie breloczków i zawieszek z koralików.

Współpraca, zaangażowanie, kreatywność, uważne słuchanie i zadowolenie z efektów – to właśnie przyniosła nam praca z lekturą.

.