Text size: A-A+

Test Zuchory w ramach Szkoły Promującej Zdrowie

Na lekcjach wychowania fizycznego (wrzesień i październik 2020r. ) wszyscy uczniowie klas IV – VIII wykonywali sprawdzian własnej kondycji fizycznej.

W naszej szkole poziom sprawności fizycznej uczniów, diagnozujemy Testem Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory. Test pozwala ocenić poziom sprawności fizycznej w zasadzie całej populacji, bo zaproponowane ćwiczenia może wykonać każdy, od 6 roku życia do późnej starości. Ćwiczenia są dobrane tak, aby wymagały zaangażowania mięśni całego ciała. Każdy powinien mieć równe szanse niezależnie od wzrostu i ciężaru, dlatego wyniki mierzymy np. własnymi stopami. Główną zaletą testu jest to, że pozwala jedną miarą oceniać możliwości dorosłych i dzieci.

Uczniowie do pokonania mieli sześć prób: szybkość, skoczność, gibkość, siłę mięśni ramion, siłę mięśni brzucha i wytrzymałość. Za każdą próbę mogli otrzymać od 1 do 6 punktów. Zsumowana liczba punktów na poziomie norm, wieku i płci przedstawia poziom sprawności fizycznej.

PRÓBY

Szybkość – Szybki bieg w miejscu przez 10 sek. z wysokim unoszeniem kolan
i klaśnięciem pod uniesioną nogą. Liczymy liczbę klaśnięć.
Skoczność – Skok w dal z miejsca. Odległość mierzy skaczący własnymi stopami.
Siła ramion – Zwis na drążku (może być np. gałąź).
Gibkość – Stanie w pozycji na baczność. Wykonanie ciągłym powolnym ruchem
skłonu tułowia w przód bez zginania nóg w kolanach.
Siła mięśni brzucha – Leżenie tyłem, uniesienie nóg tuż nad podłożem.
Wykonywanie jak najdłużej ćwiczenia – “nożyce poprzeczne”.
Wytrzymałość – Bieg ciągły – dwa warianty przeprowadzenia próby:

bieg w miejscu w tempie około 120 kroków na minutę – mierzymy czas biegu,
bieg na odległość – mierzymy przebiegnięty dystans.

Na zakończenie testów każdy uczeń powinien otrzymać osobistą tabelę z wynikami.. Uczniowie dowiedzieliby się, którą sprawność fizyczną mają na wysokim poziomie, a którą muszą doskonalić. Niestety pandemia COVID – 19 pokrzyżował nam plany. Nie zdążyliśmy wykonać wszystkich prób testu. Postaramy się dokończyć testy albo powtórzyć je na nowo ( wszystko zależy od tego, kiedy będziemy mieli możliwość powrotu do szkoły).
Z wszystkimi wynikami końcowymi będziemy mogli zapoznać uczniów oraz ich rodziców.

Nadmienić pragnę, że testem tym można zdiagnozować całą rodzinę. Przeprowadzenie testu to dobry sposób do doskonalenia swojej sprawności fizycznej a przy tym mile spędzony wolny czas.

Edyta Pietrucik

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622385Odsłon razem:
  • 120Odsłon dzisiaj:
  • 5888Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content