Text size: A-A+

Obliczamy BMI na lekcjach matematyki

Uczniowie klas 4-6 na lekcjach matematyki obliczali swoje BMI. BMI to współczynnik, który pozwala obliczyć czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Prawidłowe BMI oznacza w teorii, że nie mamy żadnych problemów ze zbyt dużą czy zbyt małą wagą i jednym słowem jesteśmy zdrowi. Jednak wskaźnik BMI ma kilka istotnych wad i nie zawsze trzeba ślepo wierzyć w to co pokazuje wynik. Warto wiedzieć czym jest i jak się go oblicza, jednak nie może być to jedyne nasze źródło informacji.
1. Jak obliczyć BMI?
Obliczanie BMI jest niezwykle proste, wystarczy tylko zastosować się do przyjętego wzoru, jest on uniwersalny dla kobiet i mężczyzn. Aby obliczyć wartość swojego BMI, wystarczy podzielić masę swojego ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wygląda to następująco:
BMI = masa ciała / wzrost²
Innymi słowy: masa ciała / wzrost x wzrost. Należy też pamiętać o odpowiednich jednostkach. Wzrost zawsze podajemy w metrach, a więc nie 173, ale 1.73. Wagę podajemy zawsze w kilogramach.
Jak liczyć BMI: Przykładowo osoba mająca 173 cm wzrostu i ważąca 58 kg będzie miała BMI wynoszące 19.4, co oznacza wagę prawidłową.
2. Przedziały BMI
Wartość wskaźnika BMI pozwala określić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy cierpimy na nadwagę lub niedowagę. Aby to stwierdzić, należy zapoznać się z międzynarodową klasyfikacją BMI, która podzielona jest na 8 części:
 poniżej 16,0 – wygłodzenie
 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę)
 17–18,5 – niedowagę
 18,5–25,0 – wartość prawidłową
 25,0–30,0 – nadwagę
 30,0–35,0 – I stopień otyłości
 35,0–40,0 – II stopień otyłości
 powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

BMI dzieci obliczane jest w ten sam sposób, co u dorosłych, lecz potem porównywane ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Zamiast wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę i niedowagę, kalkulator BMI dzieci pozwala na porównanie wyników współczynnika danej płci i danego wieku.

3. Skutki nieprawidłowego BMI
Jeśli nasze BMI znacząco przekracza granice prawidłowej wagi może wiązać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Nadwaga i otyłość grozi chorobami takimi jak:
 zespół metaboliczny,
 nadciśnienie,
 miażdżyca,
 kamica żółciowa,
 udar mózgu,
 zawał serca,
 cukrzyca typu II;
 nowotwory.
Niedowaga grozi następującymi schorzeniami:
 anemia,
 kołatanie serca,
 zaburzenia pamięci,
 infekcje,
 choroby zębów,
 problemy ze wzrokiem,
 paradontoza,
 łysienie,
 nocne skurcze łydek.

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622386Odsłon razem:
  • 121Odsłon dzisiaj:
  • 5889Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content