Text size: A-A+

Dzień Bezpiecznego Internetu

Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to akcja, która swój początek wzięła z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Ma ona na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Podczas tegorocznych obchodów, które w naszej szkole rozpoczęły się  6 lutego, podjęto szereg działań, aby dotrzeć do każdego ucznia i skłonić go do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z Internetu. 

Dla uczniów klas 1-3 Dzień Bezpiecznego Internetu rozpoczął się od radosnego poszukiwania ukrytych na szkolnych korytarzach haseł, które niosły ze sobą pouczające informacje, dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Z odnalezionych haseł uczniowie wspólnie tworzyli plakaty, które dodatkowo wzbogacili pracami plastycznymi. Na kolejnych przerwach uczniowie wykazali się znajomością zasad bezpieczeństwa w sieci. Za wypisanie trzech zasad, otrzymali drobne niespodzianki. Również uczniowie zerówek w tym dniu rozmawiali o zagrożeniach w sieci oraz wykonali prace plastyczne.

Dla uczniów klas starszych zostały przygotowane scenariusze i prezentacje, które wychowawcy wykorzystali podczas zajęć.

Nasza szkolna młodzież, czyli uczniowie klas siódmych i klasy ósmej uczestniczyła w spotkaniu z policjantem, który zaciekawił aktywnych słuchaczy tematem wirusów komputerowych, naruszeniami prywatności, stalkingiem, fałszywymi witrynami wyłudzającymi dane, a także przestrzegł przed odpowiedzialnością karną za lekkomyślnie wpisywane obraźliwe lub kłamliwe komentarze oraz hejt i przerabianie zdjęć.

Każdy z nas powinien pamiętać, że najlepszym narzędziem zabezpieczającym nasze komputery, dane i prywatność jest zdrowy rozsądek.

Za ciekawe i pouczające spotkanie dziękujemy podkomisarzowi Wiesławowi Dynkowi z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie.

Mamy nadzieję, że uczniowie w wyniku tych działań, unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem i będą świadomie surfować w sieci.

Wszystkich rodziców i pedagogów, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

 • fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 • www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.
 • www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii “Chroń dziecko w sieci“, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
 • www.edukacja.fdds.pl – platforma edukacyjna dla profesjonalistów, gdzie znajdą Państwo kursy e-learningowe dla dzieci i profesjonalistów, a także materiały edukacyjne oraz aktualne informacje o szkoleniach.
 • www.domowezasadyekranowe.fdds.pl – strona kampanii „Domowe Zasady Ekranowe”, która promuje zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak żeby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników.  Na stronie znajdują się rekomendacje Fundacji dotyczące ustalania Domowych Zasad Ekranowych.
 • www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat.
 • www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
 • fundacja.orange.pl/kurs/ – Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców.
 •   https://sieciaki.pl/ – sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange. Projekt ma na celu przede wszystkim edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.

Organizacją Dnia Bezpiecznego Internetu zajął się Zespół Scrumowy nr 1.

Tekst: Anna Kuzio, Beata Wachowiak

Zdjęcia: Wychowawcy klas O-III

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

 • 636842Odsłon razem:
 • 43Odsłon dzisiaj:
 • 3376Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content