Text size: A-A+

,,Czyścimy język ojczysty – nie używamy wulgaryzmów”

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2020/2021 przystąpiliśmy do realizacji działań związanych z promocją kultury języka ojczystego ,,Czyścimy język ojczysty-nie używaj wulgaryzmów”. W naszej szkole przedsięwzięcie zostało zrealizowane w maju i przebiegało pod hasłem ,, Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają”. Na początku maja przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali kurendę dla wszystkich uczniów, zachęcającą do dbałości o nasz język. Starsi uczniowie skierowali list do dorosłych, w którym zachęcali do prawidłowego komunikowania się, bez używania wulgaryzmów. Ponadto w klasach odbyły się pogadanki na temat kultury rozmowy, używania słów przykrych i krzywdzących dla innych. Wyjaśniano pojęcie ,, wulgaryzmy” oraz uczniowie zastanawiali się, w jaki sposób wyeliminować je z naszego języka. Przed przystąpieniem do akcji Zespół Promujący Zdrowie wyszukał scenariuszy dotyczących wulgaryzmów i zaprezentował je wychowawcom, którzy mogli wykorzystać je podczas zajęć. W akcji wzięły udział wszystkie klasy, czyli 338 osób, co stanowi 91% uczniów naszej szkoły.

Zachęcamy wszystkich do dbałości o język ojczysty, jego piękno i niepowtarzalność.

Ewa Marciniak

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622386Odsłon razem:
  • 121Odsłon dzisiaj:
  • 5889Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content