Sprzątanie Świata w naszej szkole.
Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Data działania została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
Również w tym roku nasza szkoła włączyła się w 30 akcję Sprzątania Świata, która przebiegała pod hasłem: „Sprzątanie Świata Łączy Ludzi”.
W dniach od 18 do 22 września uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki
i jednorazowe rękawiczki pod opieką nauczycieli wyruszyli na sprzątanie najbliższego otoczenia. Zaangażowanie i zapał dzieci było widać na każdym kroku! Brawo!
Podobnie jak w latach ubiegłych nasi uczniowie postanowili dodatkowo posprzątać drogę nad jezioro Bukowiec i wokół niego. W piątkowe popołudnie 22 września grupa 22 uczniów wyruszyła, aby posprzątać nasz mały kawałek świata. Niestety pogoda nie była sprzyjająca. Pomimo tego w ciągu 2 godzin młodzi ludzie usunęli ze środowiska butelki, niedopałki papierosów, aluminiowe puszki, papierki. W sumie zebrali 10 worków śmieci Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 7a i 5b za zaangażowanie oraz pani Edycie Pietrucik, Małgorzacie Ziółkowskiej i Aleksandrze Gulbas za opiekę nad uczniami. Jak zwykle worki i rękawiczki zostały zapewnione przez Urząd Miasta. Serdecznie dziękujemy.
Warto dodać, że uczniowie z klasy 7a przygotowali atrakcyjne i bardzo staranne plakaty promujące akcję. Ich prace znalazły się na gazetach szkolnych.
Niestety pomimo licznych akcji informacyjnych i edukacyjnych na temat segregowania śmieci i dbania o środowisko są ludzie, którzy wyrzucają odpady bezpośrednio do środowiska Konsekwencje takiego zachowania ponosimy wszyscy. Śmieci nie tylko „psują” krajobraz, wiele z nich staje się śmiertelną pułapką dla zwierząt.
W butelkach, puszczach i słoikach ginie wiele owadów, mięczaków, a nawet drobnych ssaków. Potłuczone szkło może powodować skaleczenia i być przyczyną pożarów. Tymczasem wystarczy odrobina kultury i dobrej woli.
Koordynatorzy działań: Ewa Marciniak, Edyta Pietrucik, Agnieszka Górska, Łukasz Kołodziejak, Jarosław Pawelec.