Rutyną MK 12 pytań uczniowie rozpoczęli omawianie książki Miry Jaworczakowej ,,Oto jest Kasia”. Pracując w grupach ułożyli dokładnie po 12 pytań związanych z lekturą. Następnie przystąpili do ich porządkowania i kategoryzowania. Kolejne lekcje upłynęły na zgłębianiu i sprawdzaniu, na ile pytań znają już odpowiedź. Była to również okazja do oceny postępowania i zachowaniem głównej bohaterki.
Najwięcej jednak emocji wywołało wśród uczniów przeprowadzenie sądu nad Kasią. Byli sędziowie, oskarżyciele i obrońcy, świadkowie oraz Kasia – główna bohaterka książki. Uczniowie świetnie weszli w swoje role. Niektórzy świadkowie odpowiadając na pytania czuli się nieswojo, byli zdenerwowani – jak w prawdziwym sądzie. Dowodów świadczących zarówno przeciwko, jak i za Kasią było bardzo dużo. Oskarżonej Kasi, pomimo błędów, które popełniła dano drugą szansę. Sąd dostrzegł jej zmianę- poprawę ocen, opiekuńczość wobec młodszej siostry oraz naprawę stosunków z koleżankami i kolegami z klasy, i dlatego wydał bardzo łagodny wyrok. Wszyscy popełniamy błędy, najważniejsze, aby wyciągać z nich wnioski i nie robić nikomu przykrości.
Umiejętność argumentowania i kulturalnego dyskutowania to trudna sztuka, której trzeba się nauczyć. Dobrym i skutecznym sposobem okazała się w klasie 3b zabawa w sąd. Brawo, III B!
Serdecznie dziękujemy Mamie Franka za pomoc w przygotowaniu ,,akt sądowych”.