Text size: A-A+

PROJEKT “MIASTECZKO ROWEROWE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŚWIDWINIE”- PROSIMY O GŁOSY

Z wielką radością informujemy, że w tym roku opracowaliśmy projekt, który został zakwalifikowany do udziału w miejskim plebiscycie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Świdwin na rok 2024.

Jest to “MIASTECZKO ROWEROWE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŚWIDWINIE”, które byłoby usytuowane na placu przed szkołą.

OPIS ZADANIA WRAZ Z UZASADNIENIEM

Niegdyś marzeniem każdego dziecka było posiadanie w domu wykładziny z wzorem ulic, po których można było jeździć zabawkowymi samochodami. Pozwalało to rozwijać wyobraźnię i bawić się wspólnie z rówieśnikami we własnym wyimaginowanym miasteczku. Do dziś takie dywany można spotkać w wielu salach zabaw czy przedszkolach.

Miasteczko rowerowe to rozwinięcie tej z pozoru prostej koncepcji do znacznie większych rozmiarów. Na wydzielonym obszarze tworzy się sztucznie wytyczone jezdnie, skrzyżowania, ronda i pasy ruchów, a dzieci mogą się na nich uczyć jazdy na rowerze lub innych pojazdach. To już nie tylko zabawa, a prawdziwa nauka przepisów i podstaw zachowania na drodze.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej i użytecznej bazy edukacyjno – sportowo – wypoczynkowej dla społeczności miasta Świdwin a szczególnie dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie oraz dla pozostałych szkół i przedszkoli w naszym mieście. Miejsce to zapewni rozrywkę, będzie przestrzenią do dobrej zabawy. Ponadto, pomysł nadania tej powierzchni funkcji dydaktycznej, świetnie posłuży w przygotowaniu dzieci do poruszania się po drodze.

W ramach organizowanych przez szkoły, policję szkoleń z instruktorem dzieci będą mogły przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. Poznają zarówno w teorii, jak i praktyce zasady obowiązujące na drodze. W trakcie tych kursów dzieci będą miały okazję nauczyć się odpowiedniego zachowania:

  • na skrzyżowaniach równorzędnych
  • na drogach podporządkowanych oraz z pierwszeństwem
  • na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym
  • w trakcie zmiany pasa ruchu
  • przy włączaniu się do ruchu
  • podczas zmiany kierunku jazdy

Nauczą się także rozpoznawać i odpowiednio reagować na znaki drogowe poziome (m.in. przejścia dla pieszych, strefy wyłączone z ruchu, linie przerywane i ciągłe) oraz pionowe (m.in. znaki organizacji ruchu czy postojowe).

Współczesna technologia pozwala na zaaranżowanie miasteczka ruchu drogowego w wyjątkowy, wzorzysty, bogaty w gry uliczne sposób, co dodatkowo uatrakcyjni ten obszar.

Uzasadnienie projektu

Powstanie miasteczka rowerowego z grami podwórkowymi przyniesie mieszkańcom Świdwina wiele korzyści. Społeczność zyska dobrze zaaranżowaną przestrzeń przeznaczoną do aktywności na świeżym powietrzu. Celem realizacji w/w projektu jest właściwe przygotowanie dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg miejskich. Wszystkie dzieci powinni znać przepisy ruchu drogowego i przestrzegać ich.

Przedszkolaki mogą w „Miasteczku ruchu drogowego” bezpiecznie uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych, np. prawidłowego przekraczania jezdni.

W przypadku uczniów, którzy ukończyli 10 rok życia, miasteczko będzie mogło być wykorzystywane przy szkoleniu oraz egzaminie praktycznym na kartę rowerową.

Szkolenie rowerzystów jest znakomitą inwestycją, gdyż najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę, wykorzystują później swoją wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi, a w życiu dorosłym mają ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej, czy w końcu prawa jazdy.

Opisy projektów znajdują się na stronie ttps://swidwin.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski

Na projekty głosować można będzie już od soboty 1 lipca do 31 sierpnia.

Głosujemy:

Do głosowania uprawieni są tylko mieszkańcy Świdwina.

BRADZO PROSIMY PAŃSTWA O GŁOS NA NASZ PROJEKT!

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622386Odsłon razem:
  • 121Odsłon dzisiaj:
  • 5889Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content