W bieżącym roku szkolnym w progi naszej szkoły zawitała kolejna innowacja pedagogiczna, która dotyczy uczniów klas I – III.
Staramy się, aby każdy uczeń naszej szkoły mógł osiągnąć sukcesy w wielu dziedzinach, dlatego dbamy o prawidłowy i wszechstronny rozwój naszych uczniów. Pragniemy dostarczyć uczniom nowych możliwości rozwoju zainteresowań i bodźców kształtujących myślenie, wyobraźnię i aktywność.
Zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Podejmujemy działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów, kształtujemy postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika przygotowanego do dialogu z dziełem literackim. Jako szkoła chcemy wskazać istotną rolę biblioteki szkolnej oraz zachęcić naszych uczniów do podejmowania indywidualnych prób twórczych.
Wysokie kompetencje czytelnicze naszych uczniów wpłyną pozytywnie na ich szkolny sukces w szerokim znaczeniu tego słowa, ponieważ dzieci, które dużo czytają, mają bogaty zasób słownictwa, potrafią nazwać swoje uczucia, chętnie wchodzą w relacje z rówieśnikami i rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze. Mając lepiej rozwiniętą wyobraźnię umożliwiającą obiektywne spojrzenie na zachowania własne i innych, w konsekwencji lepiej sobie radzą z obowiązkami szkolnymi, a także funkcjonowaniem w społeczności szkolnej.
Poprzez udział w działaniach innowacyjnych dzieci będą miały zapewniony kontakt z książką poprzez udział w zajęciach prowadzonych w sali o odpowiedniej estetyce, która koresponduje z omawianą książką oraz w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej. Kompetencje czytelnicze rozwijane w ten sposób ukształtują nawyk czytania książek również w dorosłym życiu.
Innowacja BAŚNIOWE SALE – BOHATEROWIE LITERATURY I POEZJI DZIECIĘCEJ PATRONAMI SAL LEKCYJNYCH polega, między innymi, na nadaniu sali lekcyjnej imienia głównego bohatera wybranej pozycji z literatury lub poezji dziecięcej. Innowacja dotyczy sal lekcyjnych, w których uczą się dzieci z klas I – III. Uczniowie wraz z nauczycielami wybrali swoich ulubionych bohaterów:
Sala Detektywa Pozytywki – klasa 1A
Sala Plastusia – klasa 1B
Sala Muminków – klasa 2A
Sala Kubusia Puchatka – klasa 2B
Sala Gerdy i Kaja – klasa 3A
Sala Dzieci z Bullerbyn – klasa 3B.
Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – wychowawców klas. Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznają życie i twórczość autora utworu literackiego, ale także podejmą próby literackie lub poetyckie – napisania utworu lub wiersza.
Czekają nas ciekawe doznania artystyczne.
Beata Wachowiak