Text size: A-A+

BAŚNIOWE SALE W JEDYNCE

W bieżącym roku szkolnym w progi naszej szkoły zawitała kolejna innowacja pedagogiczna, która dotyczy uczniów klas I – III.

Staramy się, aby każdy uczeń naszej szkoły mógł osiągnąć sukcesy w wielu dziedzinach, dlatego dbamy o prawidłowy i wszechstronny rozwój naszych uczniów. Pragniemy dostarczyć uczniom nowych możliwości rozwoju zainteresowań i bodźców kształtujących myślenie, wyobraźnię i aktywność.

Zadaniem szkoły podstawowej jest wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Podejmujemy działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów, kształtujemy postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika przygotowanego do dialogu z dziełem literackim. Jako szkoła chcemy wskazać istotną rolę biblioteki szkolnej oraz zachęcić naszych uczniów do podejmowania indywidualnych prób twórczych.

Wysokie kompetencje czytelnicze naszych uczniów wpłyną pozytywnie na ich szkolny sukces w szerokim znaczeniu tego słowa, ponieważ dzieci, które dużo czytają, mają bogaty zasób słownictwa, potrafią nazwać swoje uczucia, chętnie wchodzą w relacje z rówieśnikami i rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze. Mając lepiej rozwiniętą wyobraźnię umożliwiającą obiektywne spojrzenie na zachowania własne i innych, w konsekwencji lepiej sobie radzą z obowiązkami szkolnymi, a także funkcjonowaniem w społeczności szkolnej.

Poprzez udział w działaniach innowacyjnych dzieci będą miały zapewniony kontakt z książką poprzez udział w zajęciach prowadzonych w sali o odpowiedniej estetyce, która koresponduje z omawianą książką oraz w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej. Kompetencje czytelnicze rozwijane w ten sposób ukształtują nawyk czytania książek również w dorosłym życiu.

Innowacja BAŚNIOWE SALE – BOHATEROWIE LITERATURY I POEZJI DZIECIĘCEJ PATRONAMI SAL LEKCYJNYCH polega, między innymi, na nadaniu sali lekcyjnej imienia głównego bohatera wybranej pozycji z literatury lub poezji dziecięcej. Innowacja dotyczy sal lekcyjnych, w których uczą się dzieci z klas I – III. Uczniowie wraz z nauczycielami wybrali swoich ulubionych bohaterów:

Sala Detektywa Pozytywki – klasa 1A

Sala Plastusia – klasa 1B

Sala Muminków – klasa 2A

Sala Kubusia Puchatka – klasa 2B

Sala Gerdy i Kaja – klasa 3A

Sala Dzieci z Bullerbyn – klasa 3B.

Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – wychowawców klas. Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznają życie i twórczość autora utworu literackiego, ale także podejmą próby literackie lub poetyckie – napisania utworu lub wiersza.

Czekają nas ciekawe doznania artystyczne.

Beata Wachowiak

Autor

Tłumacz:

Wirtualna Gazetka Szkolna

Facebook Pagelike Widget

Licznik Odwiedzin

  • 622386Odsłon razem:
  • 121Odsłon dzisiaj:
  • 5889Odsłon miesięcznie:
Tłumacz »
Skip to content