DZIEŃ ZIEMI W „JEDYNCE”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi organizowane są wykłady, konferencje, różnego rodzaju akcje i spotkania, podczas których uczestnicy zastanawiają się nad sposobami ochrony naszej planety przed czynnikami, które jej zagrażają. Wśród zagrożeń wymienia się zmiany klimatyczne, wzrost populacji, konsumpcjonizm, coraz szybszą urbanizację, niedobór wody, katastrofy ekologiczne.

Uczniowie „jedynki” z okazji święta naszej planety również zastanawiali się nad sposobami ratowania Ziemi.

Tego dnia uczniowie założyli zielone ubrania, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. Podczas zajęć dydaktycznych uczniowie klas I-VII obejrzeli prezentację przygotowaną przez Panią Annę Kuzio z której dowiedzieli się, jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę.​ Koło Ekoodkrywców pod kierunkiem Pani Ewy Marciniak przygotowało prezentację dla uczniów klas ósmych dotyczącą bioróżnorodności i jej znaczenia. W klasach młodszych uczniowie wykonali prace plastyczne i plakaty o tematyce ekologicznej.

​Przedstawiciele klas I-III wzięli udział w Turnieju Wiedzy Ekologicznej, którego celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej oraz dbałości o własne zdrowie. Podczas konkursu uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi  przestrzegania zdrowego i ekologicznego stylu życia oraz dbania  o otaczające nas środowisko. Każda z drużyn nie tylko musiała wykazać się wiedzą, ale również umiejętnością prezentacji własnych osiągnięć i współpracy  w grupie. Walka pomiędzy drużynami była zacięta, a o wygranej zaważyły pojedyncze punkty. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą. Nagrody dla uczestników turnieju ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Konkurs przygotowała Pani Anna Kuzio.

Koło Ekoodkrywców pod kierunkiem Pani Ewy Marciniak i uczniowie klasy 2b pod kierunkiem Pani Anny Kuzio przygotowali Apel Ekologiczny, podczas którego zaprezentowali społeczności uczniowskiej Apel do Matki Ziemi. W przygotowanym dokumencie, uczniowie zasygnalizowali, z jakimi problemami boryka się nasza planeta. Zaproponowali również działania których celem jest pomoc Ziemi. Zachęcili swoje koleżanki i kolegów oraz mieszkańców Świdwina  do:

• oszczędzania energii,
  • szanowania papieru,
  • segregowania odpadów,
  • racjonalnego gospodarowania wodą,
  • utrzymywania czystości otoczenia,
  • upcyclingu,
  • zbierania nakrętek,
  • używania produktów wielokrotnego użytku,
  • dbania o rośliny i zwierzęta.

Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta ulegnie znacznemu pogorszeniu. Pamiętajmy o tym każdego dnia.

Tekst: Beata Wachowiak, Anna Kuzio

Zdjęcia: Anna Kuzio, Jarosław Pawelec